Департамент екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації

Середа, 24 липня 2019
      Шановні відвідувачі!

Раді вітати Вас на сторінках нашого сайту і висловлюємо щиру вдячність за інтерес до діяльності Управління. Впевнені, що наш сайт допоможе Вам отримати корисну інформацію.
Ми працюємо для Вас! 

ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ

Екологічний календар17 червня – Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами

 

До річниці прийняття 1994 року Конвенції ООН по боротьбі з опустеленням 1995 року Генеральною Асамблеєю ООН проголошений Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухою. Україна приєдналася до Конвенції в 2002 році.

Деградація земель та опустелювання є одними з найбільш серйозних викликів для сталого розвитку країни, які спричиняють істотні проблеми екологічного і соціально-економічного характеру.

Опустелювання – процес деградації навколишнього середовища у посушливих, напівпосушливих і сухих районах у результаті дії різних факторів, включаючи зміну клімату і діяльність людини. Понад 25 % таких процесів відбувається з антропогенних причин. 

 

Деградація земель характеризується висушуванням землі, в'яненням рослинності, зниженням в’язкості грунту, в результаті чого стає можливою швидка вітрова ерозія та утворення пилових бур. Опустелювання відноситься до наслідків кліматичних змін, що важко компенсуються, так як на відновлення одного умовного сантиметра родючого грунтового покриву необхідно в середньому від 70 до 150 років.

На території України природні пустелі відсутні. Розташовані в Херсонської області “Олешківські піски” площею понад 160 тис. га за своїми ознаками можуть бути віднесені до напівпустель.

Високий рівень розорюваності угідь, в тому числі на схилах, значне розширення посівів просапних культур та практично повне припинення виконання комплексу робіт по захисту ґрунтів, порушення системи обробітку ґрунту призводить до погіршення стану земель.

Природними чинниками, що викликають розвиток зсувів на території області є: геологічна побудова, гідрогеологічні умови, рельєф місцевості, клімат, інтенсивність і контрастність неотектонічних рухів. В той же час такі процеси, як ерозія та абразія, порушують рівновагу схилу і виступають також одним з основних чинників зсувних процесів.

На виконання Національного плану дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.03.2017 № 271-р, розпорядженням обласної державної адміністрації від 03.08.2016 № 393 затверджено План заходів щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням області.

Вирішення проблем, пов'язаних із раціональним використанням і охороною земель, зокрема боротьба з опустелюванням та деградацією земель здійснюється в таких напрямках:

- зменшення змиву і розмиву ґрунтів, захисту населених пунктів, сільськогосподарських угідь та виробничих об'єктів від підтоплення і затоплення шляхом будівництва нових та реконструкції існуючих протиерозійних, гідротехнічних, берегоукріплювальних, протизсувних та інших споруд, забезпечення їх надійності;

- впровадження ґрунтозахисної системи землеробства з контурно-меліоративною організацією території;

- впровадження науково-обгрунтованих сівозмін, біологічного землеробства, прогресивних технологій збереження та відтворення родючості ґрунтів;

- запобігання деградаційним процесам ґрунтового покриву на ерозійно небезпечних територіях, зокрема на землях сільськогосподарського призначення, консервація деградованих, малопродуктивних та техногенно забруднених земель;

- створення та відновлення полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень на землях сільськогосподарського призначення (у ярах, балках, на пісках, уздовж берегів річок, водойм та на деградованих і забруднених сільськогосподарських угіддях);

- розроблення схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель з метою визначення перспективи щодо використання та охорони земель та для підготовки обґрунтованих пропозицій у галузі земельних відносин.

Всесвітній день боротьби з опустелюванням і посухою покликаний звернути увагу людей на необхідність міжнародного співробітництва для ефективної боротьби з опустелюванням і посухою, вжиття дієвих заходів з попередження цих процесів в майбутньому.

 

Переглядів: 76
 
You are here: