Департамент екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації

Середа, 24 липня 2019
      Шановні відвідувачі!

Раді вітати Вас на сторінках нашого сайту і висловлюємо щиру вдячність за інтерес до діяльності Управління. Впевнені, що наш сайт допоможе Вам отримати корисну інформацію.
Ми працюємо для Вас! 

ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ

Екологічний календар7 липня відзначається День працівника природно-заповідної справи України

Ураховуючи вагомий  внесок  працівників природно-заповідної справи  у  збереження  та  відновлення біологічного і ландшафтного різноманіття,  розвиток територій та об'єктів природно-заповідного фонду України, на підтримку ініціативи    Міністерства охорони навколишнього природного середовища України Указом Президента України від 18 серпня 2009 року № 629 встановлено День працівника природно-заповідної справи.

Після відновлення незалежності України у 1991 році були зроблені перші крок до створення сучасної моделі управління у сфері заповідної справи. Так, у Законі України «Про природно-заповідний фонд України» було визначено, що центральним органом виконавчої влади в галузі заповідної справи є Мінприроди України. У 1994 року Верховна Рада України затвердила Програму перспективного розвитку заповідної справи в Україні, якою визначено стратегічні управлінські завдання підтримки наукових досліджень у цій галузі. Станом на сьогодні з метою формування розгалуженої мережі  територій  та  об'єктів природно-заповідного  фонду діє Загальнодержавна програми розвитку заповідної справи на період до 2020 року.

З метою забезпечення сталого природокористування, розвитку лісів, удосконалення системи державного управління у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісових насаджень, ведення лісового господарства, а також збереження цінних природних комплексів та екосистем, розвитку заповідної справи 2017 року Президента підписав Указ № 381 «Про додаткові заходи щодо розвитку лісового господарства, раціонального природокористування та збереження об'єктів природно-заповідного фонду».

Розвиток промисловості та сільськогосподарського виробництва, інтенсивне будівництво, розширення мережі шляхів, осушення болотних масивів та річкових долин, розорювання всіх придатних для сільськогосподарського обробітку земель, зменшення лісових площ – все це призводить до значних змін у природних комплексах, впливає на екологічну рівновагу, видовий склад біоти та довкілля в цілому. Саме тому збереження біологічного та ландшафтного різноманіття, розвиток природно-заповідної справи є одним з пріоритетів державної політики у сфері економічного та соціального розвитку України.

В свою чергу, облдержадміністрація у сфері розвитку природно-заповідної справи здійснює комплекс заходів.

В результаті активної співпраці з представниками громадських організацій, науковців, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування при розробці Стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року однією із стратегічних цілей визначила «Екологічну безпеку та збереження довкілля». 

За період дії Стратегії регіонального розвитку області:

за поданням обласної державної адміністрації рішеннями обласної ради оголошено 15 об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення загальною площею 234,6214 га, розширено межі 1 на 12,4 га;

- Указом Президента України розширено території 2 об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення на 617,7 га (орнітологічний заказник « Липівський» з 4500 га до 4631,70 га; комплексну пам’ятку природи « Холодний Яр» з 553 га до 1039 га).

Площу територій та об'єктів природно-заповідного фонду області  збільшено на 864,7214 га.

З метою розширення мережі територій та об'єктів природно-заповідного фонду області:

до Мінприроди України направлено матеріали щодо розширення території ландшафтного заказника загальнодержавного значення « Тарасів обрій» на 311 га;

  - підготовлено Проект рішення Черкаської обласної ради щодо створення 2 об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення загальною площею 80,02 га.

Разом з тим, досягнення визначених Стратегією показників можливе лише за умови створення заповідних об`єктів загальнодержавного значення.

В області проводиться робота зі створення національних природних парків «Холодний Яр» на базі комплексної пам'ятки природи «Холодний Яр» та «Середньодніпровський» у межах Канівського, Черкаського і Золотоніського районів.

Крім того, додатками 23 до Програми охорони навколишнього природного середовища на 2016 – 2020 роки визначено перелік завдань та заходів зі збереження природно-заповідного фонду, розвитку екомережі, охорони та раціонального використання рослинного та тваринного світу заходи зі збільшення питомої ваги площі природно-заповідного фонду області. Питанням збереженню природно-заповідного фонду, розвитку екомережі, охороні та раціонального використання рослинного та тваринного світу у Програмі присвячений окремий розділ.

Також облдержадмінстарцією прийняті розпорядження: від 31.03.2016 № 152 «Про заходи зі збільшення питомої ваги площі природно-заповідного фонду до площі Черкаської області", від 05.08.2016 № 395 «Про заходи щодо включення територій та об’єктів до переліку територій та об’єктів екомережі» та доручення від 25.08.2016 № 33-Д, яким передбачено вжити термінових заходів щодо проведення робіт із виявлення цінних природних комплексів та об’єктів області.

З метою обговорення проблем природно-заповідної справи, пошуку шляхів їх вирішення в липні заплановано проведення круглого столу щодо розвитку природно-заповідного фонду області.

Колектив Управління екології та природних ресурсів вітає працівників природно-заповідної справи та бажає здоров’я і життєвої наснаги, нових здобутків, невичерпної енергії та невтомності в повсякденній відповідальній діяльності у справі охорони навколишнього природного середовища!

Переглядів: 231
 
You are here: