Департамент екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації

Середа, 24 липня 2019
      Шановні відвідувачі!

Раді вітати Вас на сторінках нашого сайту і висловлюємо щиру вдячність за інтерес до діяльності Управління. Впевнені, що наш сайт допоможе Вам отримати корисну інформацію.
Ми працюємо для Вас! 

ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ

Екологічний календар17 червня відзначається Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухою

1995 Генеральною Асамблеєю ООНпроголошений Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухою до річниці прийняття 1994року Конвенції ООН по боротьбі з опустеленням. Україна приєдналася до Конвенції в 2002 році.

Опустелювання – один з найтривожніших світових процесів деградації навколишнього середовища яке характеризується пониженням природно-ресурсного потенціалу території нижче допустимого рівня, що зумовлює деградацію рослинного покриву, погіршення продуктивності земель та може призвести до утворення умов аналогічних пустельним. Понад 25 % таких процесів відбувається з антропогенних причин.

На території України природні пустелі відсутні. Розташовані в Херсонської області “Олешківські піски” площею понад 160 тис. га
за своїми ознаками можуть бути віднесені до напівпустель.

Нераціональна система землекористування призвела до тяжких екологічних наслідків, а саме наявності таких проявів деградації земель як ерозія, техногенне забруднення, вторинне осолонцювання, підтоплення та зсуви ґрунтів.

Високий рівень розорюваності угідь, в тому числі на схилах, значне розширення посівів просапних культур та практично повне припинення виконання комплексу робіт по захисту ґрунтів, порушення системи обробітку ґрунту призводить до погіршення стану земель.

В результаті використання важкої техніки відбувається ущільнення ґрунту, розвиваються ерозійні процеси, надмірне використання добрив призводить до засолення ґрунтів, разом з тим з року-в-рік родючість зменшується, однією з причин чого є винесення з полів родючого шару ґрунту. На даний час великий відсоток земель є розораними і знаходяться в постійній експлуатації.

Природними чинниками, що викликають розвиток зсувів на території області є: геологічна побудова, гідрогеологічні умови, рельєф місцевості, клімат, інтенсивність і контрастність неотектонічних рухів. В той же час такі процеси, як ерозія та абразія, порушують рівновагу схилу і виступають також одним з основних чинників зсувних процесів.

На виконання Національного плану дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.03.2017 № 271-р, розпорядженням обласної державної адміністрації від 03.08.2016 № 393 затверджено План заходів щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням області.

 

Вирішення проблем, пов'язаних із раціональним використанням і охороною земель, зокрема боротьба з опустелюванням та деградацією земель здійснюється шляхом:

- зменшення змиву і розмиву ґрунтів, захисту населених пунктів, сільськогосподарських угідь та виробничих об'єктів від підтоплення і затоплення шляхом будівництва нових та реконструкції існуючих протиерозійних, гідротехнічних, берегоукріплювальних, протизсувних та інших споруд, забезпечення їх надійності;

- впровадження ґрунтозахисної системи землеробства з контурно-меліоративною організацією території;

- впровадження науково-обгрунтованих сівозмін, біологічного землеробства, прогресивних технологій збереження та відтворення родючості ґрунтів;

- запобігання деградаційним процесам ґрунтового покриву на ерозійно небезпечних територіях, зокрема на землях сільськогосподарського призначення, консервація деградованих, малопродуктивних та техногенно забруднених земель;

- створення та відновлення полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень на землях сільськогосподарського призначення (у ярах, балках, на пісках, уздовж берегів річок, водойм та на деградованих і забруднених сільськогосподарських угіддях);

- розроблення схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель з метою визначення перспективи щодо використання та охорони земель та для підготовки обґрунтованих пропозицій у галузі земельних відносин.

Всесвітній день боротьби з опустелюванням і посухою покликаний звернути увагу людей на необхідність міжнародного співробітництва для ефективної боротьби з опустелюванням і посухою, вжиття дієвих заходів з попередження цих процесів в майбутньому.

 

 

Переглядів: 247
 
You are here: