Департамент екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації

Неділя, 21 квітня 2019
      Шановні відвідувачі!

Раді вітати Вас на сторінках нашого сайту і висловлюємо щиру вдячність за інтерес до діяльності Управління. Впевнені, що наш сайт допоможе Вам отримати корисну інформацію.
Ми працюємо для Вас! 

ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ

Екологічний календарВипалювання сухої трави та рослинних залишків – небезпечне!

Навесні загострюється проблема спалювання сухої трави, стерні, рослинних залишків, а подекуди й умисного спалювання сміття. Окрім безпосередньої загрози людському здоров'ю, ці явища можуть призвести до того, що вогонь з полів та подвір'їв перекидається на лісосмуги, які з ними межують та на інші ділянки і можуть загрожувати масштабними пожежами.

Крім того, випалювання сухої рослинності та її залишків призводить до таких наслідків як: забруднення атмосфери; знищення місць існування тварин, наприклад, гнізд птахів, та загибелі самих тварин, зокрема, комах; знищення насіння та пошкодження живих рослин або їх частин; знищення мікрофлори ґрунту, погіршення його структури; посилює процеси водної та вітрової ерозії земель, що призводить до деградації ґрунтів та інших негативних наслідків. За певних погодних умов, погіршується видимість на автошляхах, що спричиняє зростання аварійності.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», п.п. 4.2., 9.1.19. Правил утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України забороняється: спалювати листя, суху рослинність, розпалювати багаття та порушувати інші правила протипожежної безпеки; спалювати промислові та побутові відходи,
які  є  джерелами  забруднення  атмосферного повітря забруднюючими речовинами   та   речовинами   з  неприємним  запахом  або  іншого
шкідливого  впливу, на території підприємств, установ, організацій
і  населених пунктів.

На засіданні регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації затверджено комплексний план дій місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування щодо протипожежного захисту лісів, торфовищ і сільгоспугідь у весняно-літній період 2018 року.

Основними завданнями комплесного плану є:

- посилення протипожежного захисту лісів, торфовищ і сільгоспугідь;

- координація дій установ, організацій, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо попередження пожеж у лісах, тофовищах і сільгоспугіддях;

- усунення причин, що сприяють виникненню пожеж;

- створення умов для успішного гасіння пожеж і мінімізації збитків від них;

- забезпечення державного контролю та здійснення заходів щодо захисту лісів, торфовищ і сільгоспугідь.

За шкоду завдану навколишньому природному середовищу та здоров’ю людей порушник може нести як адміністративну, так і кримінальну відповідальність.

Згідно зі ст. 771 Кодексу України про адміністративні правопорушення випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 245 Кримінального кодексу України – знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом караються штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.

Альтернативою спалюванню є компостування> – розкладення рослинних залишків з утворенням компосту – однорідної органічної маси, яку можна використовувати в якості добрив. Найбільш цінною характеристикою компосту, як добрива вважається вміст у ньому великої кількості хімічних елементів, необхідних рослинам для життя.

Переглядів: 266
 
You are here: