Департамент екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації

П'ятниця, 22 червня 2018
      Шановні відвідувачі!

Раді вітати Вас на сторінках нашого сайту і висловлюємо щиру вдячність за інтерес до діяльності Управління. Впевнені, що наш сайт допоможе Вам отримати корисну інформацію.
Ми працюємо для Вас! 

ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ

Екологічний календарСтан довкілля Черкаської області у березні 2017 року

Державний моніторинг стану атмосферного повітря в місті Черкаси проводиться лабораторією Черкаського обласного центру з гідрометеорології (ЦГМ) на трьох стаціонарних постах: ПСЗ № 2 – центр міста, вул. Святотроїцька, 68; ПСЗ № 3 – мікрорайон Дніпровський, вул. Гетьмана Сагайдачного, 146; ПСЗ № 4 – південно-західний мікрорайон, вул. Олени Теліги, 4.

У березні 2017 року у повітрі міста контролювалось 18 шкідливих домішок, а саме:

- основні найбільш розповсюджені речовини: пил, діоксид сірки, діоксид азоту, оксид вуглецю;

- специфічні неорганічні речовини: аміак, оксид азоту, сірководень, сульфати;

- важкі метали: кадмій, залізо, марганець, мідь, нікель, свинець, хром, цинк;

- органічні сполуки: бенз/а/пірен, формальдегід.

За місяць проаналізовано 1690 проб атмосферного повітря.

З метою оцінки ступеня забрудненості атмосферного повітря використовуються граничнодопустимі (ГДК): середньодобові і максимально-разові.

Згідно з РД 52.04-186-89 середньодобові ГДК стосуються тривалої дії забруднюючих речовин і з цими ГДК порівнюються середньомісячні концентрації; максимально разові ГДК відносяться до випадків відбору проб протягом 20 хвилин і з цими ГДК порівнюються разові концентрації домішок.

За даними Черкаського обласного центру з гідрометеорології в березні місяці у порівнянні з минулим місяцем зменшилися максимальні концентрації по діоксиду азоту в центрі міста у 1,3 рази, по сірководню на ПСЗ № 3,4 у 1,7 та 3,0 рази, по аміаку на ПСЗ № 4 у 1,2 рази, по формальдегіду на ПЗС № 3 у 1,2 рази.

Збільшилися максимальні концентрації по пилу на всіх постах, по діоксиду азоту на ПСЗ № 3,4 у 1,4 та 1,1 рази, по сірководню в центрі міста у 1,5 рази, по аміаку на ПСЗ № 2, 3 у 1,3 та 1,6 рази.

У порівнянні з відповідним місяцем минулого року зменшилися максимальні концентрації по оксиду вуглецю на ПЗС № 2, 4 у 1,5 та 2,3 рази, по діоксину азоту в центрі міста вдвічі.

Також, у порівнянні з відповідним місяцем минулого року збільшилися максимальні концентрації по пилу на ПСЗ № 2, 4 у 2 та 1,5 рази, по діоксиду азоту на ПСЗ № 3, 4 у 1,4 та 1,3 рази, по аміаку на всіх постах, по формальдегіду на ПСЗ № 3 у 1,1 рази, по сірководню на ПЗС № 2, 3 у 3 та 1,5 рази.

Рис. 1. Вміст забруднюючих речовин у відсотках від загальної кількості в атмосферному повітрі міста Черкаси у березні 2017 року

 

 

Індекс забруднення атмосферного повітря (ІЗА) м. Черкаси у березні 2017 року склав 5,17 (рис.2).

Рис. 2 Динаміка змін комплексного індексу забруднення (ІЗА) атмосферного повітря м. Черкаси у 2017 році в порівнянні з середнім значенням ІЗА за 2016 рік

 

 

2. Стан забруднення поверхневих вод

Оцінка якості поверхневих вод області здійснювалась на основі аналізу інформації стосовно величин гідрохімічних показників у порівнянні з відповідними значеннями їх граничнодопустимих концентрацій (ГДК) та фоновими показниками.

Гідрохімічні показники були поділені на наступні групи у відповідності до їх типу та/або кількісних характеристик:

1 група: завислі речовини, розчинений кисень, розчинені органічні речовини (за показниками БСК5 та ХСК), водневий показник (рН);

2 група: компоненти сольового складу (хлориди, сульфати, іони магнію, кальцію, натрію);

3 група: біогенні елементи (азот амонійний, азот нітритний, азот нітратний, фосфатні іони);

4 група: нафтопродукти, АПАР (аніонні СПАР), важкі метали (залізо загальне, мідь, цинк, хром (ІІІ), хром ( V І), нікель, марганець).

За даними Черкаського регіонального управлінням водних ресурсів у березні 2017 року перевищення виявлені:

по ХСК:

- м. Стеблів ВБ ГЕС – 2,03 ГДК;

- с. Виграївські Дачі – 1,94 ГДК;

- НБ Канівської ГЕС – 1,71 ГДК;

- Кременчуцьке водосховище, с. Сокирне, питний в/з м. Черкаси – 1,36 ГДК;

- р. Рось, питний в/з м. Корсунь-Шевченківський – 2,05 ГДК.

по БСК:

- м. Стеблів ВБ ГЕС – 1,13 ГДК;

- с. Виграївські Дачі – 1,06 ГДК;

- р. Рось, питний в/з м. Корсунь-Шевченківський – 1,13 ГДК.

по залізу загальному:

  - р. Рось, питний в/з м. Корсунь-Шевченківський – 1,06 ГДК;

- м. Стеблів ВБ ГЕС – 1,1 ГДК.

3. Радіаційний стан

За даними Черкаського ЦГМ у березні 2017 року радіаційний стан на території Черкаської області, як і в попередньому місяці, залишався стабільним. За даними 8 пунктів спостережень метеостанцій області потужність експозиційної дози (ПЕД) гамма-випромінювання знаходилась в межах
11 – 14 мкР/год (мікрорентген за годину) і не перевищувала контрольного рівня природного гамма-фону (25 мкР/год) (рис. 3).

Рис. 3. Потужність експозиційної дози гамма-випромінювання на території Черкаської області у березні 2017 року

 

 
 

 

Переглядів: 563
 
You are here: