Департамент екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації

Середа, 19 червня 2019
      Шановні відвідувачі!

Раді вітати Вас на сторінках нашого сайту і висловлюємо щиру вдячність за інтерес до діяльності Управління. Впевнені, що наш сайт допоможе Вам отримати корисну інформацію.
Ми працюємо для Вас! 

ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ

Екологічний календар11 січня в Україні відзначають День заповідників

Вперше День заповідників і національних парків в світі почали відзначатися в 1997 році за ініціативою Центру охорони дикої природи і Всесвітнього фонду дикої природи.

Перший заповідник на території сучасної України був створений у 1886 році українським природознавцем Володимиром Дідушицьким. Це, до речі, був і перший заповідник у Європі, який являв собою природний резерват площею 22,4 га поблизу с.Пеняки (нині Бродівський р-н Львівської обл.) та отримав назву „Пам'ятка Пеняцька”.

Сучасний вид заповiдання з метою збереження окремих природних комплексiв чи їх окремих цiнностей  i який уже можна назвати класичним, почав формуватися з кiнця 20-х років 20-го столiття (створювалися першi заповідники та пам’ятки природи) i набуває значного розвитку починаючи з 80-х років з організацією різних типів заказників і національних природних парків. 

У 1992 р. вперше була сформована чiтка правова база заповiдання у виглядi Закону України „Про природно-заповiдний фонд України” (1992 р.). У преамбулi Закону записано: „Природно-заповiдний фонд становлять дiлянки сушi i водного простору, природнi комплекси та об’єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреацiйну та iншу цiннiсть i видiленi з метою збереження природної рiзноманiтностi ландшафтiв, генофонду тваринного i рослинного свiту, пiдтримання загального екологiчного балансу та забезпечення фонового монiторингу навколишнього природного середовища”. Велике значення для розвитку заповiдної справи в Українi мала пiдготовка двох видань Червоної книги України, статус якої у 2002 роцi пiдвищено до рiвня Закону України „Про Червону книгу України”.

На сьогодні природно-заповідний фонд Черкаської області нараховує 527 територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 63115,36 га, в тому числі: 22 загальнодержавного та 505 місцевого значення. Серед них: Канівський природний заповідник, національні природні парки „Білоозерський” та „Нижньосульський”, дендрологічний парк „Софіївка”, Черкаський зоологічний парк, регіональний ландшафтний парк „Трахтемирів”, 222 заказники, 192 пам’яток природи, 55 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва, 52 заповідні урочища.

Для збільшення площі заповідних об`єктів області підготовлено та передано до Мінприроди України матеріали щодо розширення територій об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення:

- орнітологічного заказника „Липівський“ з 4500 га до 4631,70 га за рахунок земель в адміністративних межах Чапаєвської сільської ради Золотоніського району;

- ландшафтного заказника „Тарасів обрій“ з 405 га до 716 га за рахунок земель ДП „Золотоніське лісове господарство" та Келебердянської сільської ради Канівського району;

- пам’ятки природи „Холодний Яр“ з 553 га до 1039 га за рахунок земель ДП „Кам’янське лісове господарство”.

Pозширення меж зазначених вище заповідних об’єктів дасть можливість збільшити площу територій та об’єктів природно-заповідного фонду області на 928,7 га.

В області ведуться роботи по створенню національного природного парку „Холодний яр“ площею 8518,6623 га, з них із вилученням у постійне користування адміністрації парку 3050 га.

Переглядів: 514
 
You are here: