Департамент екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації

Середа, 19 червня 2019
      Шановні відвідувачі!

Раді вітати Вас на сторінках нашого сайту і висловлюємо щиру вдячність за інтерес до діяльності Управління. Впевнені, що наш сайт допоможе Вам отримати корисну інформацію.
Ми працюємо для Вас! 

ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ

Екологічний календар22 травня – Міжнародний день біорізноманіття

З метою підвищення поінформованості людей планети стосовно питань збереження біорізноманіття Генеральна Асамблея ООН на 55 сесії у 2000 році проголосила 22 травня Міжнародним днем біорізноманіття на честь прийняття тексту Конвенції про біорізноманіття.

Тема цьогорічного Міжнародного дня біорізноманіття – "Актуалізація принципів збереження біорізноманіття; підтримання людей та їхнього благополуччя". Головне його завдання – привернути увагу до питань збереження біорізноманіття як основи підтримки життя і засобів для існування людей.

Біологічне різноманіття є основою для життя та основних послуг, що надаються екосистемами. Біорізноманіття підтримує добробут людей та сталий розвиток у всіх сферах діяльності, у тому числі в галузях економіки таких, як сільське та лісове господарство, рибальство, туризм та інших. Зупинивши втрати біорізноманіття, ми інвестуємо в людей, в їхнє життя та благополуччя.

Слід пам'ятати, що біорізноманіття – це всі прояви "різноманіття життя на землі"; його можна оцінити кількістю видів, що трапляються на певній території або в країні, генетичною різноманітністю кожного виду, яка забезпечує можливості його пристосування до зміни умов існування, а також наявністю різних екосистем.

Незбалансоване ведення господарської діяльності призводить до втрати цінних природних екосистем, які є середовищем існування багатьох видів тварин і рослин, та до виникнення глобальних проблем таких, як зміна клімату, що в свою чергу викликає появу нових захворювань, нестачі їжі, екологічної міграції. Біорізноманіття є фундаментом духовного і фізичного здоров’я будь-якої нації, і рівень її стосунків з ним є показником духовності цієї нації.

Міжнародний день біорізноманіття - це ще одна нагода звернути увагу широкої спільноти на актуальні проблеми збереження рослинного і тваринного світу, визначення його ролі у нашому повсякденному житті.

Займаючи менше 6% площі Європи, Україна володіє не менше 35% її біорізноманіття і за цим показником випереджає майже всі європейські країни. Україна має значний потенціал біорізноманіття і може розглядатися як один з потужних резерватів для відновлення біорізноманіття усієї Європи. Географічне положення України, її фізико-географічні умови сприяли формуванню багатого рослинного і тваринного світу, що налічує більше 70 тис. видів (за оцінками експертів, ще не описано одну третину видів, здебільшого грибів і комах). Це обумовлено тим, що в Україні на відносно невеликій території представлено біоту 4-х природних зон. До того ж, Україна знаходиться на перехресті міграційних маршрутів багатьох видів тварин.

Всесвітній союз охорони природи виділяє сім основних факторів, що сприяють втраті біологічного різноманіття:

- Втрата та фрагментація природного середовища;

- Конкуренція з боку інвазійних видів;

- Забруднення навколишнього середовища;

- Глобальні кліматичні зміни;

- Опустелювання;

- Зростання населення і надмірне споживання;

- Безрозсудне використання природних ресурсів.

Більшість з цих факторів є результатом діяльності людини.

Одним із способів боротьби за збереження різноманітності життя на нашій планеті є охорона рідкісних і зникаючих видів рослин і тварин, а також дбайливе ставлення до природи.

Черкаська область багата на рослинність, славиться цінними мальовничими лісами, різноманітним тваринним світом. Так, з метою збереження генофонду рослинного та тваринного світу в області створено та оголошено 531 об’єкт природно-заповідного фонду, загальною площею 63261,41 га, з них: 22 - загальнодержавного та 509 місцевого значення. Показник заповідності (відсоток площі територій та об'єктів природно-заповідного фонду від площі області) доведено до 3%.

З метою збереження біологічного різноманіття в регіоні охороняється 80 видів судинних рослин, з них: 69 видів занесених до Червоної книги України, 14 включені в додаток І Бернської Конвенції, 7 охороняються в Європі - Європейський Червоний список, 3 – у всесвітньому масштабі та 81 вид тварин, з них: 67 видів тварин, занесені до Червоної книги України, в тому числі, 3 види входять до Європейського Червоного списку, 8 видів охороняється Бернською конвенцією, 10 видів Афро-євразійським договором по мігруючим видам (AEWA), 4 види Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої флори та фауни (CITЕS).

Управління екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації закликає громадськість Черкащини долучитися до відзначення Міжнародного дня біорізноманіття та зробити свій внесок у справу збереження біорізноманіття.

Переглядів: 474
 
You are here: