Департамент екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації

Вівторок, 25 червня 2019
      Шановні відвідувачі!

Раді вітати Вас на сторінках нашого сайту і висловлюємо щиру вдячність за інтерес до діяльності Управління. Впевнені, що наш сайт допоможе Вам отримати корисну інформацію.
Ми працюємо для Вас! 

ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ

Екологічний календар10 травня 2016 року Всесвітній день мігруючих птахів

Відзначення Всесвітнього дня мігруючих птахів організується Секретаріатами Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин (CMS, Бонська конвенція) та Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів (AEWA) – двох міжнародних договорів з охорони дикої природи, адміністрування яких здійснюється Програмою охорони навколишнього природного середовища ООН (ЮНЕП), а також рядом партнерів, кількість яких зростає.

Відзначення у 2016 році Міжнародного дня мігруючих птахів проходитиме 10 травня під символічним гаслом "…а якщо настане тиша в небі? Зупиніть незаконні вбивства, відлов і торгівлю!"

Всесвітній день присвячений мігруючим або перелітним птахам, має свою унікальну історію. Офіційно він був проголошений в 2006-му році і з тих пір став щорічною міжнародною кампанією з підвищення обізнаності широкої громадськості про необхідність прийняття невідкладних заходів щодо охорони перелітних птахів та середовища їх безпосереднього проживання.

Щороку велика кількість мігруючих видів птахів перетинає моря і океани. Зберігаючи їх, ми робимо внесок у глобальне збереження біорізноманіття. Щороку мігруючі птахи долають гори, океани, пустелі і негоду під час своїх мандрівок на виживання. Останнім часом чисельність мігруючих птахів, які здійснюють перельоти між Африкою, Близьким Сходом і Європою, значно скоротилася.

Водоплавні птахи потерпають від розвитку сільського господарства та інфраструктури, посух, надмірного вилову водних біоресурсів. Великим птахам, що мігрують у теплих повітряних потоках, загрожує браконьєрство та незаконний відлов.

На території Черкаської області з лютого по травень можна зустріти різні види мігруючих птахів: мартини, крижні, лиски, гуси, чернь, рідше - лебеді-шипуни, білі та сірі чаплі і багато інших видів, зустрічаються також види занесені до Червоної книги України, Червоного Списку Міжнародного Союзу Охорони Природи.

В Липівському орнітологічному заказнику загальнодержавного значення зустрічається понад 160 видів птахів. Територія заказника є унікальною не тільки для Черкаської області, а і для всього каскаду Дніпровських водосховищ. Найкраще його орнітофауна досліджена в період міграцій, коли в межах заказника формуються скупчення мігруючих водоплавних та навколо водних птахів, які тут відпочивають і годуються. Чисельність птахів у цих скупченнях може сягати десятків тисяч особин.

У міграційних скупченнях можуть бути присутні і рідкісні види, занесені до Червоної книги України, такі як нерозень, чернь червонодзьоба, крех середній, мартин каспійський, крячок каспійський, малий крячок, орлан–білохвіст, кулик–сорока. Лебідь малий вперше на Черкащині був виявлений саме у цих міграційних скупченнях.

Важливий для охорони птахів є Національний природний парк "Нижньосульський", який розташований в пониззі долини річки Сула, що в результаті підтоплення водами Кременчуцького водосховища перетворилась в обширну акваторію затоки (територія міжнародного значення). На гніздуванні тут виявлено близько 100 видів птахів. З рідкісних видів на гніздуванні знайдені жовта чапля, каспійський мартин, кулик-сорока, кулик-довгоніг, степовий дерихвіст, чорний шуліка. В межах НПП "Нижньосульський" гніздяться орлан-білохвост та лебідь-шипун.

Збереження територій, що є місцями відпочинку та живлення мігруючих птахів, врахування їх міграційних шляхів при розміщенні небезпечних споруд – це основні пріоритети направлені на пом’якшення тенденції зменшення чисельності мігруючих птахів. Департамент екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації робить все можливе, щоб дотримуватись даних пріоритетів.

Закликаємо всіх небайдужих приєднатися до відзначення Всесвітнього дня мігруючих птахів 10 травня цього року. Не важливо, яким чином буде зроблено внесок – шляхом організації турів по спостереженню за птахами, освітніх програм, лекцій, художніх виставок та інших громадських заходів – будь-який захід збагатить це глобальне свято!

Для сприяння відзначенню Всесвітнього дня мігруючих птахів секретаріатом AEWA випущені плакати, матеріали з проведення вікторини, розміщено тематичні фото та відео матеріали у вільному доступі на офіційному веб-сайті.

Переглядів: 658
 
You are here: